404 Hatası Almadan AMP Nasıl İptal Edilir? 30

WordPress AMP ile ilgili her türlü istek/destek için benimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Bu Yazı AMP tarafından 21 Şubat 2018 tarihinde yayınlandı. En son 21 Şubat 2018 tarihinde güncellendi.

  WordPress sitenize AMP kurdunuz, yeterince memnun kalmayınca da iptal ettiniz. Yani, eklentiyi sildiniz. Eğer böyle bir şey yaptıysanız 404 hataları alacaksınız demektir. Bunun için aşağıda AMP nasıl iptal edilir resimli olarak anlatıyorum. Öncelikle AMP’nin dezavantajlarından bahsetmek istiyorum.

  Accelerated Mobile Pages’in kısaltması olan AMP, Türkçede Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olarak geçiyor. AMP’nin hızlı bir sayfa olması, reklamların çok geç yüklenmesi demek. Bence en büyük dezavantaj bu.

  Daha sonra tema ve fonksiyonlar geliyor. AMP’nin bu kadar yaygınlaşma nedeni, Google adsense’ın AMP’yi öneriyor olması.

  Geçmişte bunu SSL ‘de görmüştük. Kısacası, her ne sebeple AMP’yi iptal ettiyseniz bu ayarlamaları yapmanız zorunludur. Bunu illa eklenti ile yapmanıza gerek yok, ancak çok fazla bilgisi olmayan kişiler için eklenti üzerinden anlatmayı uygun görüyorum.

  Google AMP Nasıl İptal Edilir?

  Kullandığınız eklenti her ne olursa olsun ilk önce eklentiyi etkisizleştirmeniz gerekiyor, daha sonra ise sırasıyla şu adımları izleyin:

  Sitenizin wp-admin paneline girin. Daha sonra Eklentiler kısmındaki arama kutucuğuna Redirection yazıp enter’a basın.

  Resimde işaretlediğim eklentiyi Hemen yükle diyerek yükleyip etkinleştirin.

  Daha sonra Araçlar sekmesinin en altında bulunan Redirection’a tıklayın.

  Redirection eklentisinin paneli şöyle:

  Burada yapmanız gereken ise oldukça basit.

  Source URL: /(.*)\/amp
  Target URL: https://www.siteadresiniz.com/$1

  daha sonra en sağda bulunan Regex kutucuğunu işaretleyip Add Redirection butonuna tıklayın. İşlem bu kadar!

  Resimli olarak göstermem gerekirse;

  Not: Eğer https kullanmıyorsanız Target URL’e http olarak yazın. Herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda yorum yazmaktan çekinmeyin 🙂

  Konuyla ilgili içerikler:

  AMP HAKKINDA

  AMP

  WordPress AMP ile ilgili merak ettiğiniz her şeyin cevabını sizler için hazırladım. Beni takip ederek destek olabilir, AMP (Accelerated Mobile Pages) yeniliklerinden haberdar olabilirsiniz.

  30 Kişi Yorum Yazdı

   • Merhaba, eklenti kullanmadan da mümkün. Öncelikle AMP link yapısı eğer sitenin sonunda ise şu kodu .htaccess e ekleyin: RedirectMatch 301 ^/(.+)/amp(/.*)?$ /$1$2 Eğer sitenizin site.com/amp/link şeklinde AMP yapısı varsa (bu genelde AMP eklentilerinin kendine has URL yapısıyla alakalı) RewriteRule ^amp/(.+)$ /$1 [R=301,L] bu kodu kullanabilirsiniz.

  • Tekrar AMP kullanmak istersek ne yapmamız gerekiyor? Eklentiyi kaldırmak yeterli değil sanırım .httacces’te ne gibi bir değişiklik yapacağız teşekkür ederim.

   • Merhaba, tekrar AMP kullanmak istiyorsanız, kurduğunuz eklentiyi veya yaptığınız ayarlamayı (resimli anlatımımı) iptal etmeniz yeterlidir.

   • Sonunun nasıl bittiğinin önemi yok. Yönlendirmedeki fark site.com/amp/konu-linki.html gibi AMP ile başlayan sayfalar için geçerli. site.com/konu-linki.html/amp gibi AMP ile bitiyorsa anlattığım şekilde yönlendirebilirsiniz. Eğer AMP ile başlıyorsa bir üst yorumdaki gibi yönlendirebilirsiniz.

  • Anlattığın şekilde yaptığımda yönlendirme olmuyor. Yani yazı .html/amp şeklindeyken yönlendirme ile yazi/ şeklini alıyor. Sonunda html olmadığı içinde hata veriyor.

  • Çok faydalı oldu, çok teşekkürler.
   Ayrıca bu kadar basit bir dille anlattığınız için teşekkürler

  • hocam redirection eklentisini kullanarak söylediklerinizi yaptım. Google arama sonucunda kontrol ettiğimde ise, amp olan sonuca tıklıyorum ama yine amp olan sonuç açılıyor.

   • link/amp şeklinde girince link kısmına yönleniyorsa sorun yok. Google arama sonuçlarından amp’nin silinmesi biraz zaman alabilir.

  • merhaba dediklerinizi yaptım ama mobilden sonuna amp yazdığımda yönlenme olmuyor gibi …/amp bu linki masa üstünden girince normal sayfa çıkıyor mobilden girdiğim de amp olarak giriyor.

   • Siteyi inceledim, anlattığım gibi yapılmamışa benziyor. Dilersen bilgileri yorum olarak gönder (wp-admin) ayarlayayım.

  • Hocam daha kurulum yapmadan yorum yazıyorum 🙂 bu nasıl bir eklentidir. Kanser gibi her sayfada var yaaaa delirtti beni! bir anda reklam görüntülemeleri düştü.. mobilden bir baktım sayfalar bomboş. “amp olmayan sürümle görüntüle” diye bir yazı vaz başka hiç birşey yok.. hemen deniyorum inşaallah çözeriz!

  • Hocam Tekrar merhaba mobilde siteye girmeye girdiğim zaman önce 404 sayfa bulunamadı hatası veriyor sonra hemen yönleniyor istediğim sayfaya komple kaldırmanın bir yolu yok mu?

  • Yazınız için teşekkürler ancak anlayamadığım birşey var Google tarafından birkez indexlenmiş bir link kaldırıldıktan sonra ömür boyu 404 hatası vermeye devam mı ediyor. Yani ben bu yönlendirme kodunu birkez 404 algılandı diye sürekli olarak kullanmak zorundamıyım yoksa başka bir çözümü varmı bunu google a ifade etmenin yani eski indexlerin bir daha google botları tarafından ziyaret edilmemesini istiyorum taaki ben tekrar o linkte yayın yapana kadar. Çözümü nedir yoksa böyle gidecekmi.

  • Merhaba,

   AMP’de yönlendirmeyi yaparken, amp eklentisinin aktif mi olması gerekiyor, işlemi yaparken veya yaptıktan sonra eklentinin kapalı olması mı gerekiyor.

  • Hocam kolay gelsin ben AMP for Wp eklentisini kullanıyordum fakat iptal ettim sonra tekrar yüklediğim zaman googleda aratıp tıkladığım zaman 5-10 saniye 404 hatası sayfası geliyor sonra AMP görünümüne yönlendiriyor. Nasıl düzeltebilirim?

  • WordPress veri tabanından amp sayfaları eklentiyi kaldırınca otomatik siliniyor mu. Yani sadece eklentiyi kaldırmak yeterli mi

  • Redirection eklentisini kurdum amp etkisizleştirdim. Tarayıcıya com/amp yazıldımı yönleniyor fakat googlede sıralamada çıkan amp linklere tıkladımı yine amp sürüm gelmekte oysa amp sürüm etkisizleştirdim. AMP yerine mobil tema gelmesi gerekmez mi ?

  • Merhabalar kardeşim. AMP eklentisini hangi akla hizmet kurdum bilmiyorum ama kaldırınca sıkıntılar yaşadım ve senin yazını buldum. Söylediklerini yaptım ama çare olmadı galiba. Admin bilgilerini versem bir bakabilir misin?

  • Merhaba,

   Sizin yönlendirmeniz ile başarılı şekilde işlemleri yaptım, teşekkürler. Bir sorum olacak, hala bazı sayfalarımız mobilden amp halinde açılıyor. Bu durum ilerde düzelir mi ?

  • bunun çözümü
   1- google search console / amp linkleri dışa aktarın
   2- url kaldırma tüm linkleri aktarın
   sonuc google de amp linkleri kaldırmış oluyorsunuz.

   yönlendirme yapmak sağlıklı çözüm değildir.

  Bu Yazıya Yorum Yap