Sıklıkla Karşılaşılan WordPress AMP Hataları 13

WordPress AMP ile ilgili her türlü istek/destek için benimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Bu Yazı AMP tarafından 11 Eylül 2017 tarihinde yayınlandı. En son 17 Kasım 2017 tarihinde güncellendi.

  Accelerated Mobile Pages (AMP) kurulumundan bir süre sonra ortaya çıkan bazı hatalar, sıralamadan silinmenize neden olabilir. Özellikle “önemli düzeyde” hata varsa mutlaka çözülmelidir.

  WordPress AMP kurulumundan sonra sıklıkla karşılaşılan hatalar şunlardır;

  AMP sayfalarının hataları

  • AMP Eşdeğeri Olan Yasak HTML Etiketi
  • Sayfada kullanıcı tarafından yazılmış JavaScript bulundu
  • Geçersiz CSS stil sayfası
  • AMP işaretlemesi eksik veya yanlış
  • Yasak veya geçersiz HTML Etiketi kullanımı

  AMP Eşdeğeri Olan Yasak HTML Etiketi sorunu özellikle yüklenen resimlerin AMP’sız olmasıyla alakalı. Yani, yüklediğiniz resimlerin AMP (amp-img) olduğuna emin olun.

  Sayfada kullanıcı tarafından yazılmış JavaScript sorunu henüz AMP’ın javascript desteklemiyor oluşuyla alakalı. Sizin tarafınızdan oluşturulmuş javascript kodu olmamalıdır.

  Geçersiz CSS stil sayfası sorunu özellikle “//www” şeklinde çağrılan css (stil) dosyasıyla alakalı. Buna neden olan bir takım eklentiler kullanıyorsanız, ayarlarınızı kontrol edin. “//www” bu şekilde çağrılan stil dosyaları özellikle pagespeed den yüksek puan almak için yapılıyor. Bu da AMP’da geçersiz css sayfa sorununa neden oluyor. Eğer pagespeed puanınız yüksek olsun istiyorsanız ve bu ayarı değiştirmem diyorsanız, cache’ı AMP’lı sayfalarınızdan muaf edebilirsiniz.

  AMP işaretlemesi eksik veya yanlış sorunu sayfanın <html amp> koduyla başlamamasıyla alakalı. Yani, herhangi bir nedenden dolayı AMP’lı sayfanız AMP’sız bir görüntüyle index almış olabilir. Önemli bir sorun değildir.

  Yasak veya geçersiz HTML Etiketi kullanımı sorunu kullanılan bazı özelliklerin hata veren sayfada olmadığı için. Örneğin oluşturduğunuz sayfa AMP’sız sayfada farklı, AMP’da farklıysa bu sorunla karşılaştırabilirsiniz.

  Sıklıkla karşılaşılan AMP hataları böyle. Bu hatalar sıralamadan silinmenize neden olmaz. Genellikle bu AMP hataları sayfalar ile alakalıdır. Yani, eklediğiniz makalelerde kolay kolay olmaz.

  Hatasız AMP’ın search-console’u şöyle;

  AMP’lı sayfaların hiçbirinde hata yok

  Eğer bu hatalardan biri eklediğiniz yazıda varsa çözümü gene aynı.

  Özellikle içerik uyumsuzluğu ve kırmızı renkli uyarılar düzeltilmezse kısa bir süre içerisinde siteniz sıralamadan silinir.

  AMP’lı sayfanızın hatalı olup olmadığını şuradan kontrol edebilirsiniz. Eğer sayfanızda herhangi bir hata yoksa şu şekilde bir sonuçla karşılaşacaksınız:

  AMP’lı sayfanın sorunsuz olduğuna dair görüntü

  Son olarak,

  Search-Console’dan “hızlandırılmış mobil sayfalar” kısmını sıklıkla ziyaret edip var olan hataları gözlemleyerek sıralamadan silinmeden haberdar olabilirsiniz.

  Not: Hatalı AMP’lı sayfalarınızı düzelttikten sonra search-console’a yansıması uzun sürebilir. Bunu anlamanın yolu search-console’daki son tespit tarihine bakmak.

  Eğer sorunlu sayfaları düzenledikten sonra tespit edilmişse muhtemelen bir şeyleri eksik yapmışsınızdır.

  Hatalarla ilgili veya AMP kurulumuyla ilgili size özel destek vermemi isterseniz bana iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

  Konuyla ilgili içerikler:

  AMP HAKKINDA

  AMP

  WordPress AMP ile ilgili merak ettiğiniz her şeyin cevabını sizler için hazırladım. Beni takip ederek destek olabilir, AMP (Accelerated Mobile Pages) yeniliklerinden haberdar olabilirsiniz.

  13 Kişi Yorum Yazdı

   • Merhaba, sitenizin anasayfası ile amp’li sayfası aynı olmalıdır. İçerik uyumsuzluğu sorunu bununla ilgilidir.

  • Merhabalar, ben siteme amp kurdum fakat cep telefonumdan kontrol ettiğimde sitem amp ye yönlenmiyor, yüklemiş olduğum temanın mobil görünümü geliyor. lütfen bana bu konuda yardımcı olun hiç bir yerde çözüm bulamadım

  • WordPress amp hataları ile başım büyük dertte idi. Çok az bir gelir sağlayabildiğim ve amp kurulumundan sonra trafiğimin çöktüğü wordpress tabanlı siteme çözüm önerileri arar iken amp kurulumu hakkında o kadar çok makale okudum ki! Ancak bir türlü sitemin google search test aracında verdiği problemleri çözemiyordum. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar taramalarında, Yasak veya geçersiz HTML Etiketi kullanımı (Kritik sorun) hatası ile Geçersiz CSS stil sayfası (Kritik sorun) hatalarına 1 aya yakın kadar çare aradım. Amp kurulumu yaptığıma bin pişman olmuşken biraz çekinerek bu siteden whatsapp ile iletişime geçmeye karar verdim. İlk başta acaba siteme zarar verecek bir şey olur mu diye düşünsem de, halen adını bilmediğim ve amp hataları konusunda bana yardımcı olan güzel bir insan olduğunu gösteren http://www.ampkurulumu.com sitesinin sahibi olan bu arkadaşa binlerce kez TEŞEKKÜR EDERİM. AMP Geçersiz CSS stil sayfası sorunlarımı ve geçersiz HTML Etiketi kullanımı (Kritik sorun) hatalarımı Ortalama 1 saate yakın bir sürede profesyonel çözüm sağlayan bu arkadaş bence Türkiye’de nadir bulunan bir kişi olduğunu düşünüyorum. Yasak veya geçersiz HTML Etiketi kullanımı ve Geçersiz CSS stil sayfası hataları konusunda yaptığın yardımları asla unutmayacağım. Eline, Koluna ve bilgine sağlık. Allah’ta senin karşına hep senin gibi insanları çıkarsın kardeşim. Ne kadar Teşekkür etsem azdır. BAŞARILAR

  • Merhaba,
   AMP sayfalara banner koyduğumda hata veriyor, Google aratmalarında web sitem AMP’siz olarak görünüyor ve Yönetici Araçları’nda hatalar görünüyor.
   Banner koymanın bir yolu yok mudur?
   Yardımcı olabilir misiniz lütfen?

  • Tekrar merhaba, amp sayfalara banner yerleştirme ile ilgili bana çok yardımcı oldunuz. Teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.

  • Eklentiyi kurdum gerekli tüm güncellemeleri yaptım. Mobilden girenleri otomatik olarak AMP ye yönlendirme seçeneğini de aktif ettim fakat ben ampyi m.siteadi.com/amp de kullanmak istiyorum. Sub domaine girince amp aktif bir sıkıntı yok ama. Telden girince siteadi.com/amp ye yönlendiriyor. Benim istediğim m.siteadi.com/amp ye yönlendirmesi nasıl yapabiliriz

  • Merhaba hocam
   Direk girişlerde mobilde AMP açılsın demissiniz ama şöyle eğer direkt girişlerin AMP’li olmasını istiyorsan şu adımları takip et: AMP > Settings > Advance Settings kısmında Mobile Redirection’ı enable et. Tavsiyem: Direkt girişler mobil sürüm olsun
   Sanırım yeni sürümde advance settings seçeneği yok yada ben göremedim yardımcı olur musunuz acaba
   Site.com sonuna kendim AMP yazınca giriyor ama direk girmiyor mobilden AMP sayfalara.

  Bu Yazıya Yorum Yap