WordPress AMP CDN Kurulumu Nedir? WordPress Sub Domain Yapılandırması 3

WordPress AMP ile ilgili her türlü istek/destek için benimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Bu Yazı AMP tarafından 15 Kasım 2020 tarihinde yayınlandı. En son 15 Kasım 2020 tarihinde güncellendi.

  AMP Nedir?

  WordPress AMP Google ve twitter’ın geliştirdiği hızlandırılmış mobil sayfadır. Amaç, sizlere daha hızlı içerik sunmak, gelişen mobil teknolojiyi daha ileriye taşımaktır. AMP ilk 2017  yılının başlarında var olmaya başladı. İlk zamanlar çok sade bir yapısı ile WordPress’de yer aldı. Daha sonra AMP popüler hale gelince, birçok geliştirici AMP temalar üretmeye başladı. Benimde kullandığım tema kendi yaptığım özel bir temadır. Sitenin voice temasına benzetmeye çalışmıştım.

  Bu yazıyı sizlere uzun bir süreden sonra yazıyorum. En son 2 yılı aşkın bir süre önce yazmıştım. Piyasadan çekilmesem de siteye ara vermiştim. Uzun bir aradan sonra sizlere AMP CDN ile alakalı bir yazı hazırlamak istedim.

  WordPress AMP CDN Kurulumu Nedir? WordPress Sub Domain Yapılandırması

  WordPress Subdomain AMP CDN sitenizin link yapısını CDN (Google üzerinden host) yapmaya yaran bir işlemdir. Bu sayede AMP (hızlandırılmış mobil sayfa) yapınız Google üzerinden host edilecek ve sitenize farklı bir hava katabileceksiniz.

  Bunu ister bandwidth (bant genişliği) için yapın, ister farklı bir amaç için, eğer amacınız CDN yapısı ise bunu yapmak mümkündür.

  Daha önce https://www.ampkurulumu.com/cdn-amp-nedir-amp-cdn-nasil-olur-tib-yiyen-siteler-cdn-nasil-actiriyor/

  CDN sistemini burada anlatmıştım. 2 yıl önce yazdığım bir yazı olup, yazıdan 1.5 yıl önce hayata geçirdiğim bir uygulama olan CDN yapı sistemi şimdilerde oldukça popüler olmuş durumda.

  WordPress AMP CDN Nasıl Yapılıyor?

  AMP CDN sistemi sitenizin link yapısını site.com ‘dan

  https://www-site-com.cdn.ampproject.org/c/www.site.com/amp

  yapmaya yarıyor. Bunu php kullanarak yapıyoruz. İşin mantığı site.com link yapısını replace yöntemi ile kaynağa yazdırmaktan ibaret. Tabii bu işlemi kendiniz yapmak istiyorsanız PHP bilmeniz gerekmektedir. Ve tabii WordPress CMS sistemine hakim olmalısınız.

  AMP CDN Neden Kullanılır?

  Eğer siteniz amp tib (sürekli kapanan) bir site site ise AMP cdn kullanmanız gerekiyor. AMP CDN kullanıldığı takdirde siteniz Google üzerinden host edileceği için herhangi bir kapanma olmayacaktır. AMP CDN kullanım amacı genelde budur.

  Tib Yiyen Siteler Subdomain Yaparak Siteyi Nasıl Açıyor?

  Tib yiyen site, AMP kullandığı için Google üzerinden host ediliyor. Ve tib yiyen sadece açtığı sub (alt domain) oluyor. Sub ismini değiştirerek sürekli siteleri açık tutabiliyorlar.

  Tib Yiyen Sitelere AMP CDN Kurulumu Yapılabilir Mi?

  Tib yemesi veya yememesi önemli değil, her siteye AMP CDN kurulumu yapılabilir. Bu sayede domain değiştirmenize gerek kalmaz. Sadece sub(alt domain) açarak devam edebilirsiniz.

  ClassiPress AMP CDN Kurulumu

  Classipress’e özel birçok AMP temam bulunmaktadır. https://www.ampkurulumu.com/wordpress-classipress-better-amp-temasi/

  Bu linkten özelliklerine bakabilirsiniz. Classipress amp cdn kurulumu yapılabilir. Sitenizin AMP olması yeterlidir. Bunun için iletişim bölümünden bana ulaşmanız yeterlidir.

  Video AMP CDN Kurulumu

  Video siteleri içinde birçok temam bulunmaktadır. Eğer sitenizin AMP ve cdn olmasını istiyorsanız iletişim bölümünden bana ulaşmanız yeterlidir.

  WordPress AMP hakkında profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyuyorsanız bana 7/24 iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz. Sizlerin istekleri doğrultusunda her türlü AMP işlemini profesyonel bir şekilde gerçekleştirebilirim.  

  Konuyla ilgili içerikler:

  AMP HAKKINDA

  AMP

  WordPress AMP ile ilgili merak ettiğiniz her şeyin cevabını sizler için hazırladım. Beni takip ederek destek olabilir, AMP (Accelerated Mobile Pages) yeniliklerinden haberdar olabilirsiniz.

  3 Kişi Yorum Yazdı

  Bu Yazıya Yorum Yap