WordPress AMP Nedir Nasıl Kurulur 10

WordPress AMP ile ilgili her türlü istek/destek için benimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Bu Yazı AMP tarafından 11 Haziran 2017 tarihinde yayınlandı. En son 17 Kasım 2017 tarihinde güncellendi.

  AMP Nedir?

  Google’ın yeni projelerinden biri olan AMP (Accelerated Mobile Pages) hızlandırılmış sayfalar olarak isimlendirilir. Normal bir web sitesi 10 saniyede açılırken, AMP sayfalı bir web sitesi 1 saniye gibi kısa bir sürede açılır. AMP henüz tam olarak bilinmese de kısa bir süre içerisinde binlerce site tarafından kullanılmaya başlandı. Bu makalemde WordPress sitenize AMP nasıl kurulur konusunu detaylı bir şekilde anlatacağım. Hazırsanız başlayalım;

  WordPress AMP Nasıl Kurulur?

  Eklentiler>Yeni Ekle menüsünden sağ tarafta bulunan arama kutucuğuna AMP yazın ve bekleyin.

  AMP isimli eklenti çıkacaktır. “hemen yükle” butonuna tıklayarak yükleyin. Daha sonra AMP isimli eklentiyi etkinleştirin. Bu işlemi yaptıktan sonra eklentilerin bulunduğu alana yönlendirileceksiniz. İşlem bu kadar!

  Artık siteniz AMP uyumlu oldu. Sitenizi AMP’li bir şekilde görmek istiyorsanız https://www.ampkurulumu.com/wordpress-amp-nedir-nasil-kurulur/amp

  linkinin sonuna /amp eklemeniz yeterli.

  Automattic’in sunmuş olduğu AMP özelliksiz basit ve sade bir görüntü sunuyor. Merak edenler için:

  Automattic AMP’nin olumsuz yönleri:

  1. Anasayfa’yı desteklemez
  2. Özelleştirme bölümünde renk dışında hiçbir şey yok.
  3. Basit ve sadedir.
  4. Hiçbir fonksiyon barındırmaz.

  Daha önceleri AMP for WP isimli eklenti Automattic’in AMP’si ile birlikte çalışıyordu. Yani, AMP for WP kullananlar Automattic’in AMP eklentisinide kullanmak zorundaydı. Birkaç ay önce yapılan güncelleme ile artık bu mecburi değil. Sizlere çok kapsamlı AMP for WP eklentisinin kurulumu hakkında makale hazırladım. WordPress AMP Kurulumu öğrenmek için tıklayın.

  Konuyla ilgili içerikler:

  AMP HAKKINDA

  AMP

  WordPress AMP ile ilgili merak ettiğiniz her şeyin cevabını sizler için hazırladım. Beni takip ederek destek olabilir, AMP (Accelerated Mobile Pages) yeniliklerinden haberdar olabilirsiniz.

  10 Kişi Yorum Yazdı

  • Merhaba,

   Classipress tema kullanıyorum, ilanlar listelenmiyor. İlanları listelemek için ne yapmalıyım?

   • Bende de bu sorun var nasıl aşabiliriz? Bazı sitelerde ilanları resimli görüyorum, siz yapabilirseniz size nasıl ulaşabilirim?

   • Merhaba, bahsettiğiniz sistem farklı Taxonomy gerektiriyor. İster Better olsun isterseniz de AMP for WP olsun, ilanları resimli/resimsiz listeleyebiliriz. Bunun için gerekli çalışmayı her siteye özel olarak yapıyorum. Bana ulaşmak için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

  • Wp-amp isimli bir amp eklentisi var, anasayfa’da ad_listing yazıyor ve boş gözüküyor, düzenleyebiliyor musunuz?

   • Merhaba, bahsettiğiniz eklentide böyle bir özellik yok ama size özel düzenlenebilir, yorum yazdığınız mail adresinize detaylı bilgi gönderdim.

   • AMP for WP eklentisi framework’ü olan çok kapsamlı bir AMP eklentisidir. Kolay yönetilebilir olması da büyük bir avantaj. Ayrıca yeni güncellemeler ile daha da hızlandı. AMP for WP eklentisi şu anda 90 bin kişi tarafından indirildi ve kullanılıyor. Better AMP ise sadece 10 bin. Bundan bir yıl önce Automattic tarafından yayınlanan ilk AMP eklentisi AMP for WP’nin alt yapısıydı. Geçen aylarda yeni bir güncelleme ile yollarını ayırdılar. Böylesi daha iyi oldu, iki eklentiyi aynı anda kullanmak çok anlamsızdı.

   • Css uzunluğu sorunu mu? Eğer öyleyse ise kullanılmayan cssleri temizleyerek düzeltebilirsiniz. Bunun dışında AMP’nin kabul etmediği veya AMP eklentisinin çeviremediği css satırlarını kullanmayın. Örnek: important!

  Bu Yazıya Yorum Yap