WordPress Eklenti Kullanmadan 404 Sayfaları Anasayfa’ya Yönlendirme 0

WordPress AMP ile ilgili her türlü istek/destek için benimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Bu Yazı AMP tarafından 2 Mayıs 2021 tarihinde yayınlandı. En son 2 Mayıs 2021 tarihinde güncellendi.

  Merhabalar, birçoğumuzun eklentilere karşı tutumu oldukça katıdır. Buna ben de dâhilim. Eklentiler güncellenebiliyor ve günümüze uyarlanabiliyorsa bir nebze de olsa iyi. Ancak güncellemesi olmayan eklentilerin, siteye olan sorgularından daha çok güvenlik zafiyetleri olduğunu unutmamalısınız. Bu durumların yaşanmaması için WordPress sisteminde eklenti kullanmadan functions.php dosyasına ekleyeceğimiz kodlardan yardım alabiliriz. Bunlardan biri de 404 to homepage ismini verdiğim kod. Bu kod sayesinde sitenizde olmayan tüm sorguları anasayfanıza yönlendirebileceksiniz. Bu durum Google içinde oldukça faydalıdır. SEO için olmazsa olmazlar arasındadır.

  Eğer sitenizde olmayan bir sayfa duruyor ise bu durum Google açısından sakıncalı bulunmaktadır. Bunun yerine anasayfa’ya yönlendirilmesi gerekiyor.

  WordPress Eklenti Kullanmadan Functions Dosyasına Kod Ekleme

  Bunun için öncelikle ftp’ye girmeniz gerekiyor. Daha sonra wp-content/themes/tema/functions.php

  Örnek:

  Adımlarını izleyeceksiniz. Functions.php dosyasını kendi bilgisayarınıza indirdikten sonra notepad++ veya herhangi bir editör yardımı ile açın.

  function ampkurulumu_yonlendir() {
  if (is_404()) {
  wp_redirect( home_url() );
  }
  }
  add_action( 'template_redirect', 'ampkurulumu_yonlendir' );

  Yukarıda vermiş olduğum kodu functions.php dosyanızın en altına ?> bir üstüne ekleyin. Daha sonra kaydedip ftp’ye yüklemeniz yeterli olacaktır. Siteniz üzerinden site.com/deneme gibi sayfanıza erişip olup olmadığını bakınız. Eğer sitenizde bulunmayan bir sayfaya girmek istediğinizde anasayfa’ya giriyorsa sorun yok anlamına gelir. Tebrikler!

  Not: functions.php dosyanızı işlem yapmadan önce yedeklemenizi tavsiye ediyorum.

  Konuyla ilgili içerikler:

  AMP HAKKINDA

  AMP

  WordPress AMP ile ilgili merak ettiğiniz her şeyin cevabını sizler için hazırladım. Beni takip ederek destek olabilir, AMP (Accelerated Mobile Pages) yeniliklerinden haberdar olabilirsiniz.

  Henüz yorum yapılmamış.

   Bu Yazıya Yorum Yap